Spady i znaczniki
Jest to ten obszar wydruku, który przeznaczamy do odcięcia.
Stosowanie spadów i znaczników nie ma wpływu na druk, lecz na samo jego wykończenie, czyli docięcie. W zależności od tego jaką metodą docinamy wydruki, takie ustawiamy spady i znaczniki.
PROCES PROJEKTOWANIA
Spady – to wyciągnięte obiekty graficzne poza obszar netto, czyli nasz finalny rozmiar wydruku. Stosuje się je tylko po to by ułatwić docięcie obiektów na gilotynie. Wielkość spadów powinna wynosić 3-5 mm
Znaczniki – określają miejsca w jakich powinno nastąpić wycięcie użytków z arkusza. Zależnie od metody wycinania stosuje się różna rodzaje znaczników.
PROJEKT PRZYGOTOWANY DO DRUKU
EFEKT KOŃCOWY
Spady stosuje się wszędzie tam, gdzie obiekty graficzne stykają się z krawędzią, jeśli nie ma takich obiektów wtedy nie ma potrzeby tworzyć spadów z pustej przestrzeni. Wyjątkiem od tej reguły są wydruki szerokoformatowe: zdjęcia, plakaty, grafiki, obrazy i inne prace realizowane na ploterach. Związane jest to z inną metodą wycinani użytków.
Co, jeśli projekt nie ma wymaganych spadów? Nie zawsze konieczna jest korekta plików. Mamy swoje metody, które pozwalają osiągnąć efekt zbliżony do zamierzonego bez konieczności przeprojektowania.