Spady i znaczniki

Spady i znaczniki

Jest to ten obszar wydruku, który przeznaczamy do odcięcia.

Stosowanie spadów i znaczników nie ma wpływu na druk, lecz na samo jego wykończenie, czyli docięcie. W zależności od tego jaką metodą docinamy wydruki, takie ustawiamy spady i znaczniki.

PROCES PROJEKTOWANIA

 

Spady – to wyciągnięte obiekty graficzne poza obszar netto, czyli nasz finalny rozmiar wydruku. Stosuje się je tylko po to by ułatwić docięcie obiektów na gilotynie. Wielkość spadów powinna wynosić 3-5 mm

Znaczniki – określają miejsca w jakich powinno nastąpić wycięcie użytków z arkusza. Zależnie od metody wycinania stosuje się różna rodzaje znaczników.

PROJEKT PRZYGOTOWANY DO DRUKU

 

EFEKT KOŃCOWY


Spady stosuje się wszędzie tam, gdzie obiekty graficzne stykają się z krawędzią, jeśli nie ma takich obiektów wtedy nie ma potrzeby tworzyć spadów z pustej przestrzeni. Wyjątkiem od tej reguły są wydruki szerokoformatowe: zdjęcia, plakaty, grafiki, obrazy i inne prace realizowane na ploterach. Związane jest to z inną metodą wycinani użytków.

Co, jeśli projekt nie ma wymaganych spadów? Nie zawsze konieczna jest korekta plików. Mamy swoje metody, które pozwalają osiągnąć efekt zbliżony do zamierzonego bez konieczności przeprojektowania.

Copyright © 2018 Printroom. Projekt i wykonanie: Digone
Skip to content